میخواهیم نگاهی کنیم به بلند گو ها تعریف آنها ساختاروکاربرد آنها درلوازم و مکان های مختلف و برخی از انواع مختلف بلندگوها را برای شما معرفی کنیم.

اولین طرح ها و ایده ها در باره بلند گوها در اواخر قرن ۱۹ شکل گرفت و نمونه های اولیه از بلند گو ها بر روی تلفن نصب و استفاده شد اما اگر بخواهیم مخترع بلند گوهای امروزی را به شما معرفی کنیم باید از نام های

Edward Washburn Kellogg  و Chester Williams Rice  یاد کنیم که برای کمپانی جنرال الکتریک (متعلق به ادیسون) کار میکردند و نمونه اولیه بلند گوهای امروزی  (بلند گوهای سیم پیچ متحرک)را در سال ۱۹۲۵ ساختند.

بلندگو:

بلندگو به طور کلی با تبدیل انرژی الکتریکی( حاصل از آمپلی فایرو یا پاور میکسر ) به انرژی صوتی ایجاد صدا میکند. پس صدایی که توسط میکروفن دریافت میشود با پردازش و تقویت توسط آمپلی فایربه بلندگو ارسال و با قدرت  و توان بسیار بیشتری پخش میشود .

ساختار بلند گو ها در گذر زمان دچار تغییرات بنیادی نشده اند به طوری که نمونه های امروزی نیز تقریبا ساختاری مشابه نمونه اولیه دارند هرچند از نظر کیفیت و وضوح صدا و ظاهر بسیار بهتر از نمونه های گذشته هستند .

ازاجزا اصلی تشکیل دهنده یک بلند گومیتوان به بدنه (فرم اصلی) آهن ربا (مگنت)،سیم پیچ(کویل) دیافراگم، سوراند (اتصال دیافراگم به بدنه ) دمپر(نگهداره و کنترل کننده سیم پیچ و بدنه ) را نام برد.

همانطور که در تصویر بالا مشخص است بلند گو ها از یک صفحه دیافراگم متصل به سیم پیچ که درون (مجاورت)  یک آهن ربای دائمی می باشد تشکیل شده است.

با ورود جریان الکتریکی تولید شده توسط آمپلی فایر به سیم پیچ و ایجاد میدان مغناطیسی و تقابل این میدان با میدان مغناطیسی آهن ربا باعث تولید نیرو میشود  که این نیرو با انتقال به دیافراگم و لرزش آن تولید صدا میکند.

اگر بخواهیم بلند گوها را به چند مدل کلی تقسیم بندی کنیم :

  1. ووفر ها (ساب ووفر) تولید فرکانس پایین(صدای بم)
  2. میدرنج ها تولید فرکانس میانی
  3. تیوتر ها تولید فرکانس بالا (صدای زیر)

در توضیح ووفرها باید بگوییم مناسب استفاده جهت تولید صدای بم(بیس) می باشند ما ساب ها را هم در همین دسته بندی قرار می دهیم از ویژگی های این دسته از بلند گو ها میتوان به آهن ربا و دیافراگم بزرگ با دامنه حرکتی زیاد اما ارتعاش آهسته تر از میدرنج ها و تیوتر ها دانست که صدای بم و اصطلاحا بیس دار را  تولید می کنند.

درباره میدرنج ها نیز باید گفت تولید صدای میانی را برعهده دارند و بیشترین دامنه فرکانسی  را نیز دارا می باشند .اکثر صداهایی که ما میشنویم توسط میدرنج ها ایجاد میشوند.

در توضیح تیوتر ها میتوان گفت تولید اصوات فرکانس بالا (صدای زیر) را برعهده دارند و معمولا از اندازه کوچکتری نیز برخوردارند (به علت  نیازبه سرعت ارتعاش بیشتر سیم پیچ)

ما برای داشتن صدای عالی و با کیفیت که تمامی فرکانس ها را پوشش بدهد معمولا از ترکیب دویا سه مدل از بلند گو ها استفاده میکنیم . به عنوان مثال در یک باند اکتیو و یا باند پسیو ما از ترکیب یک ووفر و تیوتر استفاده میکنیم.

کاربرد ها:

در دنیای امروزی از صدای ساعتی که صبح با آن بیدار میشویم و موبایلی که استفاده می کنیم تا موزیک دلنشین داخل خودرو و آرامش گوش کردن موزیک با یک هدفون و تجربه هیجان یک کنسرت موسیقی و دیدن سریال جذاب در تلویزیون بگیرید تا صدایی که از یک  باند و بلند گوی مسجد و پیج یک بیمارستان و مترو وآژیر یک آمبولانس و … میشنویم همه و همه به وسیله بلند گو ها ساخته میشوند.

پس با کمی دقت در میابیم که بلند گو ها هم در مکان ها و هم  در وسایل روزمره مورد استفاده ما کاربرد بسیار زیادی دارند .