به طور معمول وقتی  یک بلند گو را داخل جعبه (باکس ) قرار میدهیم اصطلاحا به آن باند یا اسپیکر گفته می شود که باند ها دارای کاربرد ها و تفاوت های خاص خود می باشند .

میتوان باند ها را از چند زاویه بررسی کرد که ما در اینجا فقط به دو مدل از آنها می پردازیم.

اگر بخواهیم باند ها را از دیدگاه آمپلی فایر بررسی کنیم به دو گروه بدون آمپلی فایر

( باند پسیو) و با آمپلی فایر ( بانداکتیو ) تقسیم کرد.

 

باند پسیو :

به مدلی از باند ها گفته میشود که دارای آمپلی فایر داخلی نمی باشند و برای تولید صدا نیازمند اتصال به آمپلی فایر خارجی هستند که از ویژگی های باند های پسیو می توان به قیمت مناسب تر آن اشاره کرد معمولا از قرار دادن یک بلند گو میدرنج داخل یک باکس میتوان باند پسیو با کیفیت  و قیمت مناسب جهت سخنرانی و مساجد و هیئت های مذهبی ساخت.

امروزه استفاده از باکس های اصطلاحا چوبی و فایبرگلاس در کشور ما متداول می باشد .

 

باند های پسیو معمولا دارای یک ورودی (جهت اتصال به آمپلی فایر ) و یک خروجی (جهت پارالل کردن با یک باند پسیو دیگر) می باشند.

البته ما میتوانیم با قرار دادن یک ووفرو تیوتر به همراه یک کراس اوور(مدار تفکیک صدا)باند پسیو با پاسخ فرکانسی کامل تر و همچنین وضوح صدای بهتر داشته باشیم.

طبیعی است که به نسبت تعداد و توان باند های پسیو ما از آمپلی فایر و پاور میکسر متناسب استفاده می کنیم.

باند اکتیو

 

به مدلی از باند ها که دارای آمپلی فایر داخلی هستند و برای تولید صدا نیازمند آمپلی فایر خارجی نمی باشند اصطلاحا باند اکتیو گفته می شود.

معمولا آمپلی فایر موجود در باند های اکتیو متناسب با باند طراحی شده است که استفاده از این باند ها از سهولت و کیفیت بالا تری نسبت به باند های پسیو برخوردار هستند .

باند های اکتیو بر خلاف باند های پسیو برای استفاده نیاز به برق دارند (البته نمونه هایی که با باتری نیز کارمیکنند در بازار موجود است.)

در اکثر نمونه های امروزی ورودی  میکروفن ، فلش ، لاین  و مموری کارت به همراه قابلیت اتصال بلوتوث نیزقرار داده شده است که این ویژگی سبب استفاده و محبوبیت بیشتر باند های اکتیو در بین عموم شده است.

پس میتوان گفت باند های اکتیو بدون نیاز به آمپلی فایر به صورت مستقل می توانند مورد استفاده قرار گیرند فقط کافی است ما با اتصال یک میکروفن ، فلش یا میکسر به آن منبع تولید صدا را برای آنها فراهم کنیم .

برای کنترل و تنظیمات بهتر چندین باند اکتیو به صورت همزمان ما میتوانیم از میکسر استفاده کنیم.

از یک گروه ورزشی داخل پارک تا یک جمع دوستانه ،سالن های آمفی تئاتر ،کنسرت های موسیقی ، تالار ها  و باغ ها ، مساجد و هیئت ها مذهبی ، تا یک گروه کوهنوردی ، و … میتوان از باند های اکتیو استفاده کرد.